Üniversite ve sanayi ortak paydada buluştu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Rektör Yardımcısı ve Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Samsun Teknopark Genel Müdürü Dr. Buğra Çolak, OMÜ-TTO Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Mortaş ve ÜSİ Uzmanı Yaman Şeker Samsun sanayisindeki gelişmeleri yakından takip etmek ve üniversite-sanayi iş birliğini güçlendirmeye yönelik görüşmeler yapmak amacıyla Samsun Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan kuruluşlara bir dizi ziyarette bulundu.

İlk ziyaretini Aygün Cerrahi Aletler A.Ş’ne yapan heyet şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aygün ve Genel Müdürü Hüseyin Taner karşılayarak şirketin üretim faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Buluşmada aynı zamanda Başkan Aygün ve Genel Müdür Taner, fabrikada tıbbi operasyonlarda kullanılmak üzere üretilen cerrahi aletleri tanıttı.

RESMAN Cam PVC Alüminyum San. ve Tic. A.Ş’ne ikinci ziyaretini yapan heyet burada Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tüfekçi ile Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Tüfekçi tarafından ağırlandı. Isı cam sanayisi ve ihracatı hususunda bilgi alan heyet üniversite-sanayi iş birliğini güçlendirecek faaliyetler konusunda fikir alışverişinde bulundu. Öğrencilerin mezun olmadan iş tecrübesi kazanması amacıyla 0MÜ’de başlatılan iş yeri eğitimiyle ilgili görüşmelerin de yapıldığı ziyarette Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tüfekçi, OMÜ’nün farklı bölümlerinden öğrencilerle çalışmak istediklerini belirtti.

Daha sonra Borsan Grubun Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tesisini ziyaret eden heyet, Borsan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Öz ve ekibiyle görüştü. 2018 yılında Araştırma Geliştirme (AR-GE) Merkezini kurduklarını ifade eden Başkan Yardımcısı Öz, 72 ülkeye ihracat yapan Borsan Grup bünyesinde 2 binin üzerinde çalışanları bulunduğunu belirterek OMÜ ile iş birliğine her zaman açık olduklarını kaydetti.