Dr. İbrahim İNANÇ

“TTO’nun varlığıyla birlikte kalitenin arttığını görüyoruz”

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi yeni yapılanması ile birlikte çalışmalarına hız vererek akademisyenlere, sanayicilere, girişimcilere ve öğrencilere ilgili olduğu konularda destek sağlamaktadır. Akademisyenlere proje ve fonlar konusunda destek olan TTO’yu akademisyenlerin gözünden dinlemek istedik ve hocalarımızın kapısını çaldık. Bu söyleşimizi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi İbrahim İnanç ile gerçekleştirdik ve kendisine sorularımızı yönlendirdik.

Merhaba hocam. İlk olarak OMÜ-TTO’yu nereden duydunuz ve nasıl bağlantı kurduğunuzu öğrenerek başlamak istiyorum.

OMÜ-TTO’yu çalışma arkadaşlarımızdan duyduğumu söyleyebilirim. Anabilim dalı programımızda birlikte olduğumuz hocaların anlatması ve bizi yönlendirmesi vasıtasıyla irtibata geçtim.  

Peki, hocam OMÜ-TTO’dan hangi konularda destek aldınız ve size katkılarından bahsedebilir misiniz?

OMÜ-TTO’dan projeler konusunda destek almayı düşünüyorum. Özellikle patent, proje ve üniversite sanayi iş birliği konularında destek alacağımızı düşünüyorum. TTO’nun düzenlediği bilgilendirme toplantıları, eğitimler, beyin fırtınaları bize katkı sağlıyor.

Gerçekleştirdiğimiz etkinlikler ve bilgilendirme günlerinden oldukça memnunsunuz. Peki, bu süreçlerden sonra OMÜ-TTO’dan beklentileriniz nelerdir?

Sanayi ile hocaların eşleştirilmesi noktasında beklentilerimiz var. Sanayiden istek geldi ve bu istek hangi hocaya uygun olabilir, bunun iyi belirlenmesi gerekiyor. Üniversite sanayi iş birliği biriminin aktif olarak çalışması gerektiğini düşünüyorum. Üniversite sanayi iş birliği kapsamında görüşmeleri zaten yapıyoruz. Sanayi kuruluşlarından da isteklerini listeler şeklinde alarak bir havuz oluşturulabilir ve akademisyenlerin bu havuzdan yararlanarak ben bu konuda katkı sunabilirim demeleri sağlanabilir. Bunun dijital ortamda olması daha iyi olur tabi ki. Bilgilendirme günleri ve toplantıların faydalı olduğunu düşünüyorum. Özellikle tecrübeli hocaların, başarılı insanların gerçekleştirdiği toplantılar güzel oluyor. Patentle ilgili bilgilendirme toplantılarının faydalı olacağını düşünüyorum. Web sayfası çok güncel ve güzel. Güncelliğini kaybetmeden faaliyet ve etkinliklerden haberdar olmamız beklentilerimiz arasındadır.

Peki, hocam TTO’nun varlığıyla birlikte üniversitede nasıl bir değişim gözlemliyorsunuz?

Güzel değişimler hissediyoruz. TTO’nun varlığıyla birlikte kalitenin arttığını görüyoruz. Geleceğe yönelik projelerin çıkacağına dair beklentilerimiz oluştu, güvenimiz arttı. Bazı konularda kapıyı çalıp destek alabileceğimiz, daha güvenli hissederek talepte bulunabileceğim bir oluşum oldu bizim için OMÜ-TTO. Fakat konu sadece bizim tarafımızdan olumlu karşılanmamalı, somut adımlar için bir şeyler yapmalıyız. Şirketleri bu konulara nasıl ısındıracağız, hocaların iş yükünü azaltıp nasıl daha çok katkı vermelerini nasıl sağlarız, bunları da konuşmamız lazım. Bunlar zaman alacak şeyler tabi ki. Fakat dijital bir platform olması daha iyi olabilir. Sanayici ve akademisyenin bir araya getirilmesi kolay bir süreç değil, bunu yapıyorsunuz fakat daha etkili çözümler ve kolaylıklar bulmalıyız. Akademisyenlerin iş yükü azaltılmalı, sanayici daha ılımlı yaklaşmalı ve iş birlikleri bu şekilde oluşturulmalı kısacası yapısal reform gerçekleştirilmeli. Aksi takdirde çok bir şey yapamayız. Tabi sizin katalizör olmanızla birlikte daha hızlı ilerlemeye başlayacak ki bu gözle görülür bir şekilde ortada. Sadece bu mantaliteyi de kırmamız lazım.